ΔΙΚΤΥΟ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

Φέτος ιδρύσαμε το Δίκτυο Γ.Ε.Λ. Σταυρούπολης, υπό την εποπτεία και την καθοδήγηση της Συμβούλου Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Φιλοθέη Κολίτση με στόχο το «ευ ζην» των δημοτών, την ποιότητα της ζωής τους,  μέσω ποικίλων κοινών παρεμβάσεων  στην τοπική κοινωνία (όπως περιβάλλον, οδική ασφάλεια, βελτίωση της ποιότητας των νέων στον Δήμο). Στο εν λόγω Δίκτυο συνεργάζεται και το 1ο Γυμνάσιο Πεύκων.

·        Ξεκινήσαμε με την Οδική ασφάλεια: καταγράφουμε τα επικίνδυνα σημεία στη διαδρομή των μαθητών μας από το σπίτι στο σχολείο .

·        Διαμορφώνουμε έναν οδικό χάρτη (goggle map) με τα επισφαλή σημεία των δρόμων και προγραμματίζουμε σχετικές δράσεις και παρεμβάσεις στον Δήμο, την Τροχαία και άλλους φορείς.

Διαβάστε την έρευνα του 4ου ΓΕΛ Σταυρούπολης, που αφορά στην “διαδρομή των μαθητών μας από το σπίτι στο σχολείο” και τον εντοπισμό των επικίνδυνων σημείων της διαδρομής αυτής. Τα αποτελέσματα είναι άκρως ενδιαφέροντα.