Περιβαντολογικές

Εκδρομή στο ΚΠΕ Ολύμπου

Την Τρίτη 3 Μαρτίου 2015, πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή της περιβαλλοντικής μας ομάδας στο Κ.Π.Ε. Ανατολικού Ολύμπου.

Οι εγκαταστάσεις του Κ.Π.Ε. είναι στον Παλαιό Παντελεήμονα. Εκεί μας υποδέχθηκαν με χαρά και με διάθεση για ξενάγηση και εξερεύνηση. Μας παρουσίασαν σε Power Point  τη χλωρίδα και την πανίδα του Ολύμπου, τους λόγους ύπαρξης του Κ.Π.Ε. καθώς και τα προγράμματα που είναι διαθέσιμα στο συγκεκριμένο Κ.Π.Ε.

Όταν τελείωσε η παρουσίαση οι μαθητές χωρίστηκαν σε 3 ομάδες. Καθεμία ομάδα συνοδευόμενη με μία υπεύθυνη καθηγήτρια του Κ.Π.Ε. ξεκίνησε πεζοπορία σε συγκεκριμένο μονοπάτι. Κάναμε διάφορες στάσεις όπου αναγνωρίσαμε φυτά και καρπούς, ακούσαμε ήχους του βουνού, παίξαμε διάφορα παιχνίδια, γελάσαμε, αναπνεύσαμε καθαρό αέρα σε μια  πανέμορφη  περιοχή. Η μέρα ήταν ιδανική για την εκδρομή μας. Ηλιόλουστη και ζεστή, ιδανική για  τη  πεζοπορία  που διήρκησε 2 ώρες. Το απόγευμα ξεκινήσαμε για την επιστροφή  στη Θεσσαλονίκη.

Περάσαμε πολύ όμορφα και νιώθουμε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε το Κ.Π.Ε. για τη φιλοξενία του.

Περιβαλλοντική Δραστηριότητα 2012-2013

Περιβαλλοντική δραστηριότητα 2011-2012