Ημερίδα Go Lab

Το 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης, στα πλαίσια της συμμετοχής του στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα GO LAB για την υποστήριξη της ανακαλυπτικής μάθησης μέσω απομακρυσμένων και εικονικών εργαστηρίων, οργάνωσε ημερίδα αφιερωμένη στο πείραμα CMS που πραγματοποιείται στο εργαστήριο Σωματιδιακής Φυσικής CERN.

Προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο ερευνητής του CERN Dr. Γ. Μαυρομανωλάκης από την Ελληνογερμανική Αγωγή.  Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την έρευνα στην Φυσική των Στοιχειωδών Σωματιδίων που πραγματοποιείται στο CERN και να αξιολογήσουν και να εκτιμήσουν την προσφορά της επιστημονικής έρευνας στην κοινωνία.

Επιπλέον,  στα πλαίσια του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας «Go Lab: CERN» που υλοποιούν υπό την καθοδήγηση του καθηγητή τους  Στ. Νίκου, πραγματοποίησαν ανάλυση πραγματικών  πειραματικών δεδομένων  όπως αυτά προκύπτουν από τους ανιχνευτές του πειράματος  CMS.

Αύγουστος 2017