Πρόγραμμα COMENIUS

ΕΒΔΟΜΑΔΑ COMENIUS στο Σχολείο μας!

logoaims

Τη Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου 2015, στις 9 το πρωί, στο 4ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης, θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση υποδοχής των καθηγητών και μαθητών από Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Ολλανδία, Πολωνία και Ρουμανία με τους οποίους το σχολείο μας συμμετέχει στο ΕυρωπαΪκό πρόγραμμα Cοmenius - AIMS για τη διδασκαλία των Μαθηματικών με τη χρήση της πολλαπλής νοημοσύνης.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το σχετικό Δελτίο Τύπου

Δείτε το video από την εκδήλωση υποδοχής των αποστολών:

Δείτε το video από το ρεπορτάζ του καναλιού 4Ε για την εκδήλωση:

Δημιουργία μοτίβων από την ομάδα Comenius

Πρόγραμμα COMENIUS

comeniusaims

Το σχολείο μας για τα έτη 2013-2015 συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα

Comenius-eTwinning με το έργο

Alternatives for Innovative Math Study (AIMS)

Το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάπτυξη των κινήτρων και του ενδιαφέροντος των μαθητών για τη μελέτη των μαθηματικών, με ιδιαίτερη έμφαση στους μαθητές με  χαμηλές επιδόσεις.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα χρησιμοποιήσουν τη θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης(MI) για να ανακαλύψουν και να αναπτύξουν ιδιαίτερες  δεξιότητες των μαθητών, τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα του κάθε μαθητή, διαφοροποιώντας και να προσαρμόζοντας τις μεθόδους διδασκαλίας τους.

Οι μαθητές θα δημιουργήσουν ενεργά το  δικό τους διδακτικό υλικό για κάθε είδος της MI και θα χρησιμοποιήσουν τα εργαλεία  των ΤΠΕ ως κίνητρα μάθησης. Θα χρησιμοποιήσουν τη συλλογική εργασία, που είναι  πολύ ασυνήθιστη  σε παραδοσιακές τάξεις των μαθηματικών.

Ένας άλλος στόχος είναι να διεγείρει την περιέργεια των μαθητών και το ερευνητικό πνεύμα, δείχνοντας  στους μαθητές μας, τη σχέση μεταξύ των μαθηματικών και της πραγματικής ζωής. Θέλουμε να απαντήσουμε στη μόνιμη ερώτησή τους: «Γιατί πρέπει να μάθω μαθηματικά;" δείχνοντάς τους ότι τα Μαθηματικά μπορεί να είναι ενδιαφέροντα, χρήσιμα και μπορεί να τα βρουν οπουδήποτε.

Τα επτά συνεργαζόμενα σχολεία (ένα για κάθε είδος της MI) είναι πολύ διαφορετικά, κάτι που θα μας επιτρέψει να μάθουμε ο ένας από τον άλλο, να μοιραστούμε και να υιοθετήσουμε τις  μεθόδους  που τα άλλα σχολεία του έργου χρησιμοποιούν ήδη και είναι κατάλληλα για περισσότερα σχολεία της  ομάδας. Οι περισσότεροι από τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν έχουν ήδη συνεργαστεί με επιτυχία με παρόμοιο τρόπο κατά τα τελευταία χρόνια.

Το τελικό προϊόν του έργου είναι ένα παιδαγωγικό σετ με δύο μέρη. Το πρώτο μέρος  είναι μια δεξαμενή υλικών για κάθε τύπο MI κατάλληλη για την παροχή κινήτρων στους μαθητές, ιδιαίτερα των λιγότερο προικισμένων, που  διεγείρουν το ενδιαφέρον τους για τα Μαθηματικά. Τα υλικά θα είναι πολύ διαφορετικά και θα δημοσιευθούν σε ένα blog και σε υλική μορφή (DVD), ιδιαίτερα χρήσιμο σε CLIL / δίγλωσσο σχολείο Το δεύτερο μέρος θα είναι ένας οδηγός για τους εκπαιδευτικούς με τις μεθόδους και τις στρατηγικές για τη διδασκαλία μαθηματικών χρησιμοποιώντας MI, ώστε να χρησιμοποιηθούν και από άλλους εκπαιδευτικούς. Η συλλογική εργασία και η επικοινωνία θα λάβει χώρα στην πλατφόρμα του eTwinning, ένα wiki και ένα blog.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ

More information about the program can be found here

Το Blog του έργου

Το wiki του έργου